Devlet korumasındaki çocuklara uzaktan eğitim desteği « gazete35.net

17 Mayıs 2021 - 22:28

Devlet korumasındaki çocuklara uzaktan eğitim desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, devlet korumasındaki çocukların uzaktan eğitim süreçleri birebir takip edilecek, rehberlik desteği verilecek. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunan okul çağı çocuklarının eğitimden kopmaması için gerekli önlemlerin alınmasıyla ilgili 81 ildeki tüm kuruluşlara talimat gönderdi.

Son Güncelleme :

15 Eylül 2020 - 11:44

53 views
reklam
Devlet korumasındaki çocuklara uzaktan eğitim desteği
reklam

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Kovid-19 salgını nedeniyle sürecin ağırlıklı olarak uzaktan eğitimle sürdürülmesi kararının alındığı hatırlatılan talimat yazısında, çocukların eğitim süreçlerinin dikkatle takip edilmesi ve uzaktan eğitim programlarına eksiksiz bir şekilde katılımlarının sağlanması istendi. Buna göre, kuruluşlardaki uzaktan eğitim uygulamaları, çocuk hizmetlerinden sorumlu il müdür yardımcılarının kontrolünde ilerleyecek. Tüm okul çağı çocuklarına rehberlik desteği verilecek, uzaktan ve yüz yüze eğitim sürecinde özellikle grup sorumluları ve bakım elemanları tarafından çocukların eğitimleri birebir takip edilecek.

UZAKTAN EĞİTİME UYGUN GÜNLÜK PROGRAM YAPILACAK Uzaktan eğitimle ilgili teknik eksiklikler ve ihtiyaçlar, bakanlığa bildirilerek, çözüme kavuşturulacak. Kuruluşlardaki tüm okul çağı çocuklarının EBA sistemine ve TRT EBA kanalına girişi sağlanacak ve çocukların bu programları kuruluş personeli gözetiminde etkin bir şekilde kullanmaları için gerekli ortam oluşturulacak. Çocukların kuruluş günlük yaşam programları uzaktan eğitim süreçlerine göre yeniden düzenlenecek. Ayrıca kuruluşta kitap okuma saatleri belirlenecek ve EBA sisteminde yer alan kütüphane, çocuklara aktif olarak kullandırılacak.

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE TAKVİYE KİTAP VE ETÜT DESTEĞİ 21 Eylül’de ‘aşamalı ve seyreltilmiş’ olarak başlayacak okullarda, yüz yüze eğitim kapsamında kuruluşlarda kalan ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuldaki ve uzaktan eğitimdeki süreçleri uyum zorluğu yaşamamaları için kuruluştaki uzmanların takibinde ve kontrolünde ilerleyecek. Bu yıl sınava girecek 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık sürecinde ihtiyaç duyduğu takviye kitaplar temin edilecek, ayrıca kuruluşlarda etüt dersleri yapılacak. Uzmanlar tarafından çocuklara sık sık bu sürecin bir tatil değil; olağanüstü fakat geçici bir dönem olduğu vurgulanacak.

ÜNİVERSİTELİLER İÇİN ‘EĞİTİM İHTİYAÇLARINI GİDERİN’ TALİMATI Uzmanlar, devlet korumasında yetişen ve üniversiteye devam eden gençlerle de iletişime geçecek ve gençlerin uzaktan eğitimle ilgili ihtiyaçlarının giderilmesini sağlanacak. Üniversitelerin açılması durumunda, gençlerin yurt durumlarıyla ilgili yaşanabilecek problemler de çözüme kavuşturulacak.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam