En çok satanlar listesinde bir yazar « gazete35.net

12 Mayıs 2021 - 17:21

En çok satanlar listesinde bir yazar

Son Güncelleme :

07 Ekim 2020 - 18:32

197 views
reklam
En çok satanlar listesinde bir yazar
reklam

En çok satanlar listesinde bir yazar

FİLİZ GÖKDEMİR KÖŞKER

Bu hafta sonu sizleri, yine şaşkınlık ve hayranlıkla okuyacağınıza inandığım bir konuğumun dünyasında gezdirmek istiyorum : Filiz Gökdemir Köşker

Yazar 12 Ocak 1968’de İskenderun’da doğar. İlkokulu İskenderun’da okur.

Kendisi henüz 9 yaşındayken annesi hamiledir ve doğum saati tüm sancılarıyla yaklaşmaktadır.

Babası ve amcası bir düğün sonrası gece Ceyhan’dan İskenderun’a dönerken bir motor kazası geçirir ve hayatlarını kaybederler. Düğünden dağılan caz takımı bulur onları

Annenin haberi yoktur. Merak içinde bütün gece bekler ve sonra cenazeler gelir şoktayken doğum başlar. Hem doğum hemde cenaze olayı aynı anda yaşanır.

Urfa Birecik kökenli anne her yönden güçlü bir yapıya sahiptir. 4 kızını okutup öğretmen yapmayı başarır.

Filiz Hanım ortaokul ve lise eğitimini Urfa’nın Birecik ilçesinde Fırat kıyısındaki Birecik Kız Meslek Lisesinde bitirir.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Ümraniye’de aile ekonomisi ve beslenme öğretmeni olarak göreve başlar.

1994’te başladığı öğretmenlik hayatını Gaziantep, Bartın, Tarsus ve son olarak Mersin / Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni olarak başarıyla tamamlayıp 2019 yılında emekli olur. Ne yazıkki kolunu dahi kaldıramayacağı sağlık sorunları yaşamaktadır.

Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Filiz Gökdemir Köşker, idealist yapısı gereği elbette eve kapanmayacaktır. Yıllar içinde biriktirdiği insan manzaralarını ve psikolojik açıdan bir eğitimci gözüyle saptadığı gerçekleri kendi hayat süzgecinden geçirerek yazdığı romanlarda aktarmaya karar verir.

İnsanoğlu; özgür iradesi, yorumlama yeteneği ve doğruyu, yanlışı ayırt edebilen ‘vicdan’ denilen yargı sistemiyle birçok donanıma sahiptir fakat ne yazıkki bunları kullanmak yerine bir yerlere ipotek etmeyi tercih etmektedir. Hayatı sorgulayıp yorumlamaktansa bir görüşün tekrarcısı olmak daha kolaydır. Ya yapılan her şeyi gözü kapalı alkışlayan yada gözü kapalı reddeden kesimler oluşmaktadır.

Yazar, bir insana direkt bunları anlatmak yerine, romanlarındaki karakterleri kullanır.

Şu an en çok satanlar listesinde olan yazarla ilgili ilginç bir not daha aktarayım. Emekli olduktan sonra kitap yazana kadar yazarın herhangi bir yazı çalışması olmamış fakat çok kitap okumuştur. Donanımlı olmasında elbette iyi bir kitap okuyucusu olmasının etkileri vardır.

Yazarlığı; bir yıl önce yazdığı ‘Kebbat 1’ romanıyla başlamıştır. Kitaptaki kapak resmi Osmanlı Döneminde öğretmen olan anneannesinin resmidir.

Kitap büyük ilgi görünce; yazar dört ay içerisinde ‘Kebbat 2 – Seni görüyorum’ adlı ikinci romanını yazmıştır.

Kitabın konusuna gelince :

Aşiyan Holding’in Yönetim Kurulu Başkanının eşi Şevval Aşiyan, malikanesinin arka bahçesinde ölü olarak bulunur. Altmış bir yaşındaki kadının ağzından, burnundan bolca kan akmasına rağmen vücudunda herhangi bir yaralanma, darp izine rastlanmaz. Kitap bu sırlı ölümü ve katili araştırırken, okuru da bir dedektif gibi satırların peşine takıyor.

Köşker’in yoğun betimlemeleri zaman zaman ipuçlarını kaybettirip okuru şaşırtsa da, Komiser Sezin’in yardımıyla olaya geri dönmek mümkün oluyor. Kitaba adını veren kebbat (bergamot) kah ağacıyla kah reçeliyle hikayenin arasından keskin kokusunu veriyor.

Kitabın içindeki gizem korkunç gerçeklerle çözülürken, aslında uzak değil hayatın içinden bir öykü kanırtmadan veriliyor.

Yazar hâlen Mersin / Erdemli’de yaşamaktadır.

………

Yolunuz hep açık olsun

Filiz Gökdemir

Köşker….

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam