“İzmir Alzheimer Günleri” düzenlenecek « gazete35.net

17 Mayıs 2021 - 23:04

“İzmir Alzheimer Günleri” düzenlenecek

Son Güncelleme :

19 Eylül 2020 - 6:31

129 views
reklam
“İzmir Alzheimer Günleri” düzenlenecek
reklam

 

Eylül ayı tüm dünyada Alzheimer Hastalığı’na ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla etkinliklerin düzenlendiği ay, 21 Eylül ise Dünya Alzheimer Günü olarak kabul ediliyor.

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi de her yıl Eylül ayında “Unutanları Unutmuyoruz” sloganıyla “İzmir Alzheimer Günleri” düzenliyor. Bu yıl pandemi nedeniyle online yapılacak etkinlikler 20-21 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Panellerde alanında uzman hekimler, dernek yöneticileri, dernek üyesi vatandaşlar söz alacak, deneyimlerini paylaşacak.

 

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, pandemi nedeniyle etkinliklerin dijital ortamda gerçekleşeceğini, online toplantılarla daha fazla kitleye erişmeyi umduklarını söyledi. Karavaş, “Covid-19 Pandemisinde İzmir Alzheimer Günleri” adıyla gerçekleşecek etkinliklere şu bilgileri verdi:

 

“Her yıl Eylül ayında Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla Konak, Gaziemir, Karşıyaka ve Bornova’ya kadar birçok ilçemizde vatandaşlara broşür dağıtıp, bilgi verdiğimiz farkındalık otobüsümüzle dolaşıyorduk. Bu yıl buluşmalarımız dijital otobüsümüzde gerçekleşecek. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek için yine çok önemli sunumlar hazırladık. 20-21 Eylül 2020 tarihlerinde yapacağımız online toplantılarda pandemi sürecinde Alzheimer hastalarımızın, hasta yakınlarının ve hekimlerimizin deneyimlerini paylaşacağız.”

 

Dijital torun projesi anlatılacak

 

Pandemi sürecinin eve kapanmak zorunda kalan, dışarıya çıkıp dolaşamayan, yakınlarını, torunlarını göremeyen hastaları çok olumsuz etkilediğini dile getiren Belgin Karavaş, bu toplantıların sosyalleşme açısından da önemli olduğuna değindi. İki gün boyunca üçer panel düzenleneceğini belirten Karavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Panellerimizde pandemi sürecinde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve diğer gönüllü öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz ‘Dijital Torun’ projesine de yer vereceğiz. Bu süreçte salgın nedeniyle torunlarıyla, çocuklarıyla görüşemeyen hastalarımız için geliştirdiğimiz projemizden aldığımız olumlu sonuçları katılımcılarla paylaşacağız. Ayrıca ilçe belediye başkanlarının da katılacağı panellerimizde İzmir’de yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği ve bizleri çok sevindiren gündüz bakım evlerine ilişkin de bilgi vereceğiz.”

 

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Başkanı Belgin Karavaş, panellere ilişkin bağlantıların etkinlik günü Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi’nin Facebook ve  Instagram hesaplarından yayınlanacağını söyledi. “Covid-19 Pandemisinde İzmir Alzheimer Günleri” adıyla düzenlenecek etkinliğin programı şöyle:

 

 

20 Eylül 2020 Pazar

10.00 – 10.45 Covid-19 Pandemisinde Türkiye Alzheimer Derneği (TAD) İzmir Şubesi

11.00 – 11.45 Covid-19 Pandemisinde TAD Şubeleri – Deneyimler ve Planlar

3.00 – 13.45 Covid-19 Pandemisinde “Dijital Torunum” Projesi

 

21 Eylül 2020 Pazartesi

10.00 – 10.45 Covid-19 Pandemisinde Alzheimer Hastalarına Yerel Bakış (Deneyimler ve Gelecek Hazırlıkları)

11.00 – 11.30 Alzheimer Hasta Yakını Gözüyle Covid-19 Pandemisi

13.00 – 14.00 Hekim Gözüyle Covid-19 Pandemisi ve Alzheimer Hastalığı

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam