PAN « gazete35.net

17 Mayıs 2021 - 22:27

PAN

Son Güncelleme :

09 Nisan 2020 - 12:34

159 views
reklam
PAN
reklam

Bizans İmparatorluğu Balkan ‘ lara çeki düzen verdi. Halkları kendi düşüncesine göre düzenledi. Bölge halkları Trak  geleneklerine ve  göreneklerine göre yaşıyorlardı. Gelişmiş üst medeniyet vardı. Aile ve devlet sistemi çok eskilere dayanıyordu. Evrensel müzikleri vardı. Disiplinli ordular, metali işleyen, eriten, şekil veren, alan, satan sanatkârları vardı.

  Trak ‘ ların varlıkları günümüzde Balkanlar ‘ da, Rumeli ‘ de halklar arasnda yaşamaktadır. Dar bir bölgede pek çok ulus uzun yıllardır barış içinde yaşamaktadır. Bölge ” Kavimler Göçü ” döneminde göç almıştır. Tarihi insanlar ” Mağara Adamları ” avcılığı, tarımı, hayvancılığı geliştirmişlerdir.

Romanya topraklarında, yaşayan Ermeniler, bölgenin en savaşcı kavimlerindendi. Özellikle atcılık, atıcılık ve  atlar ile çekilen,  ” Savaş Arabaları ” ında uzmanlık derecesinde ustalaşmışlardı. Bizans’ lılar Ermeni’ leri Karadeniz ve Hazar Denizi Bölgesi ‘ ni korumak, kollamak, lider olmak için, devletlerini korumak için Anadolu ‘ ya yerleştirdiler. İpek ve Baharat Yolu ‘ nu denetlemek. Arap ve Türk akınlarına karşı durmak, genişlemek için bölgede hakimiyetlerini sağlamlaştırdılar.

   Yunan ‘ lılar Tuna Boyları’ na yaşıyorlardı. Yıkanmayı, Roma Hamamlar’ nı harika kullanan bir ulustu. Türk ‘ ler bunları görünce ” Yuğnan, yıkanan,yuğunmuş” diyorlar. Yunan’ lılar aşşağıya doğru ilerleyince Dor ‘ larla savaştılar. Bir şehir devleti kurup tarih sahnesine çıktılar.

Anadolu Tanrıları bütün Antik Dünya’ yı etkilemiştir. Yunan’ lılarda  bu etkilenmeden faydalanmışlardır.

Pan, Orman Tanrısı ‘ dır. Orman kadar, çoşkulu, orman kadar gizemlidir. Orman kadar, aydınlık ve orman kadar karanlıktır. Bu bizim tarihteki Tanrı ‘ mızdır. Pan bize panik olarak geçmiştir. Şimdi günümüzde Pandemi olmuştur. Yarasa elma yemiş, elmayı insan yemiş, yarasanın çorbasını höpürdetmişler filan çıkmış gelmiş. Bu hastalıkların çıkışı hayatta olmamızdır. Taşların, kayaların hastalıkları var mı ? Onun için Pan ‘ a dikkat edelim. Pan’ ın bizdeki karşılığı çobanların kullandıkları ” Dilsiz Kaval ” dır.  Bu uzun boğumlu kargıdan  yapılır. Ateşte kıp kırmızı olmuş bir tel yardımı ile delikler yakılarak açılır. Arka yüzde bir tek delik açılır. Nota delikleri tecrübeye göre ayarlanır.

Sandı ‘ da iki kaval ustası çoban vardı. Bunlardan Nebi Özkan rahmetli oldu. Günümüzde Tahsin Çelik ilerlemiş yaşına rağmen arada sıra kavalını üflüyor. Televizyon yoktu. Radyo çok meşhurdu. Kocaman kiloluk  pilleri vardı. Radyosu olmayanlar radyosu olanlara misafir giderlerdi. Sonraları ufak U- 2 pilleri geldi. Radyolarla tarlalara gider olduk. Çobanlar da radyoya kavuştular. Kaval çalmak unutuldu. Dayım Ziya İzgin bizim kaval ustalarına T.R.T. İzmir Radyosu ‘ nda müzisyen  olarak iş başı yapmalarını defalarca istedi. Ancak hiç giden olmadı. O yıllar koyunculuk baş tacıydı. Eti,sütü,boku, peyniri,kılı,yünü her bir şeyi paraydı. Ben bizim koyunların  biz çuval yününü çok zor sattım. Satmak denirse. Torbalı ‘ dan gelen alıcı bir çuval yüne 75 kuruş verdi. Ben de   ” Hiç olmazsa 1.25 ver de bir tane ekmek alayım.” dedim. Bir çuval koyun yünü, bir tane ekmek almıyor. Kaynanama göndereyim diye düşündüm. 180 lira istediler, götürmek için.

İşte böyle tarım ilişkileri. Türkiye değişecekmiş, boş ver değişmese de olur. Merak edenler bir kilo tereyağın kilosunu öğrensimler. Dayanıksız, abur cubur yiyen Amerika’ lılar iskambil kağıtları gibi devriliyorlar. Ye ekmek arasını, ye bol reklamı, ye ne kadar zararlı varsa, ye…. ye. İşte sonuç soğan, sarımsak,ayak paça çorba, sumak. Hastalık ile ilgili fazla bilgim yok. Ancak oluşmaması için veya dayanmak, direnmek için Pan Tanrı’ ya bakmak lazım.

Bu Orman Kanunu değiştirilmelidir. Ormanlarımız halkımızın, vatandaşlarımızın hizmetine açılmalıdır.

Yeni bir Orman Kanunu’ na ihtiyacımız vardır.

Hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Değişmeyenleri öylece bırakalım. Onlara verilecek emeğe yazık.

Dünya değişmiştir. Dünya değişmeye devam edecektir.

DEĞİŞİM  EVRENİN  YASASIDIR  !….

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam