PULMONER- EMBOLİ « gazete35.net

6 Mayıs 2021 - 06:45

PULMONER- EMBOLİ

Son Güncelleme :

03 Ocak 2021 - 15:29

257 views
reklam
PULMONER- EMBOLİ
reklam

Korona Virüs Enfeksiyonu  Komplikasyonu  Olarak Gündeme Gelen Akciğer Embolisi Hakkında Konuşalım

 

PULMONER    EMBOLİ

 

Pulmoner Embolizm,  Alt  Ekstremite Derin Toplar Damarlarında Oluşan Trombüslerden Kopan Parçaların Akciğer Arter Ve Dallarını Tıkaması İle Meydana Gelen Akut Bir Durumdur.

Trombüs Dışında Hava,Yağ,Yabancı Cisim,Parazit,Tümör Hücreleri,Amnion Sıvısının Dolaşıma Karışması İle De Emboli Oluşabilir.

Venöz Tromboembolizm,Mortalitesi Yüksek ,Tekrarlayabilen ,Tanı Güçlükleri Yaşanabilen Önlenebilir Bir Hastalıktır.

Venöz Tromboembolizm Olgularının  6-12 Ay İçinde % 5-23 De Tedaviye Rağmen Nüks Görülebilir.Akciğer Embolileri

Embolizm,Riski Yaşla Beraber Artar.Mortalite Genellikle Kanser ,Kardiyovasküler Hastalık  Ek Hastalık Ve İleri Yaşla İlişkilidir.

Pelvis Venleri,Boyun Venleri,Sağ Kalp Boşluklarından,Üst Ekstremite Venlerinden Kaynaklanan Embolilerde Olabilir.

Yaşlılık,Yatağa Bağımlılık,Kalp Yetmezliği,Uzun Süreli Seyahat,Venöz Yetmezlik,Varisler,Kemik Kırıkları,İnme,30 Dakikadan Uzun Süren  Genel Anestezi,Oral Kontraseptif Kullanımı,Nefrotik Sendrom,Kanser Olası Riskleri Oluşturur.

Hastalarda Klinik Olarak Ani Başlayan Nefes Darlığı,Sık Nefes Alıp Verme,Batıcı Tarzda Göğüs Ağrısı,Kanlı Balgam,Çarpıntı,Bayılma,Öksürük,Bacaklarda Şi,Şme,Ağrı,Ateş, En Sık Saptanan Şikayetlerdir.

Hastada Pulmoner Emboli Tanısında Kuşkulanmak Dışında Yapılacak Tyetkikler Mevcuttur.Hastaların % 12 De Normal Akciğer Grafisi Bulunabilir.Büyük Veya Çok Sayıda Akciğer Embolileri Akciğer Damar Yatağının Önemli Bir Bölümünde Tıkanıklığa Yol Açarak Sağ Kalp Yetmezliği Bulguları ,Bacaklarda Ödem ,Boyun Venlerinde Genişlemeye Sebep Olur. Burada Yapılacak Ekokardiyografi Tanı Koydurmaya Yardımcı Olur. D-Dimer ; Kanda Fibrinin ( Örn: Trombüs) Endojen Yıkımı Sonucu Sistemik Dolaşıma Salınan Bir Yıkım Ürünüdür.

Pulmoner Emboliyi Ekarte Edici Bir Testtir.Düşük Düzeyleri Poliklinik Hastalarında Mükemmel Bir Dışlayıcı Testtir.Ancak Yaşlı Ve Ek Hastalığı Olanlarda  Kanser,Cerrahi,İnfeksiyon,Travma Gibi Değeri Arttığı İçin Güvenirliği Azalır.

Pulmoner Emboliyi Düşündüren Klinik Bulgular Varlığında Ventilasyon-Perfüzyon Sintigrafisi Pulmoner Emboli Tanısında Önemlidir.Normal Bir Perfüzyon Sintigrafisi Emboliyi %98 Dışlatır.

Tanıda Kontrastlı Toraks Bt-Anjiografi,Akciğer Arter Ve Dallarındaki Trombüsleri Göstermede Sıklıkla Kullanılmaktadır.Tedavi Süresi Ortalama 3-6 Aydır.

Pulmoner Embolilerin % 90 Nı Alt Ekstremite  Derin Venlerinden Kaynaklanması Nedeniyle Derin Ven Trombüsünü Saptamada Doppler Ultrasonografi Önemli Bir Tanı Aracıdır.

Pulmoner Emboli Tanısı Alan Hastalar Hastaneye Yatırılarak Antikoagülan Tedavi Uygulaması Yapılır. Bunlar Kanama Komplikasyonuna Sebep Olabilen İlaçlar Olduğu İçin Taburcu Olduktan Sonra Hastaların Yakın Takip Gerektirir.

Antikoagülan Tedavi Verilemeyen Alt Ekstremitesinde Derin Ven Trombüsü Olan Hastalarda Vena Kava İnferior Damarına Filtre Uygulaması Yapılır.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam