TOPLUMDAN KAZANILMIŞ PNÖMONİLER « gazete35.net

17 Mayıs 2021 - 21:36

TOPLUMDAN KAZANILMIŞ PNÖMONİLER

Son Güncelleme :

11 Ekim 2020 - 18:58

213 views
reklam
TOPLUMDAN KAZANILMIŞ PNÖMONİLER
reklam

      
Pnömoni;  bir mikroorganizmanın akciğerler ulaşması ve çoğalması sonucu akciğerlerde oluşan yangısal süreçtir.

Mikroorganizmalar,akciğerlere ağız ve boğaz sekresyonlarının aspirasyonu,solunum yolu,komşu  bir odaktaki enfeksiyonun doğrudan yayılması veya uzak bir odaktaki enfeksiyonun kan yolu ile akciğerlere ulaşması sonrası pnömoni geşimine sebep olurlar.

Pnömoni tüm dünyada ve ülkemizde önemli bir mortalite sebebidir.Ülkemizde halen en yüksek ölüme neden olan beşinci hastalıktır.

KİMLER TOPLUMDAN KAZANILMIŞ PNÖMONİ AÇISINDAN YÜKSEK RİSK GRUBUNDADIR ?

* Birlikte bulunan diyabet, KOAH,kalp yetersizliği gibi medikal durumlar

* Sigara içilmesi

* Kronik alkol kullanımı

* Daha evvel hastaneye yatma öyküsü,önceki antibiyotik kullanımı,aspirasyon

Bu faktörler,kişinin normal savunma mekanizmalarını bozarak yüksek risk grubuna sokar.Ama bazen kişi normal savunma mekanizmalarına sahip olsada çok virulan bir patojen ile karşılaştığı için enfeksiyon geliştirebilir.Birlikte bulunan medikal hastalıklarve bazı tedaviler steroid kullanımı gibi savunma mekanizmalarında zayıflamaya sebep olabilir.

45 yaşını aşan insanlarda hastaneye yattıktan 1 yıl sonrasına dek yapılan takiplerinde ölüm oranlarının %40 aştığı görülmüştür.Bu gözlem,yaşlılarda riskin azaltılması ve pnömoninin önlenmesinin ne kadar önemli olduğunj vurgulamaktadır.

Pnömoniler üç grupta değerlendirilmektedir.

-Toplumdan Gelişen Pnömoni

Toplum içinde normal yaşamını sürdürürken gelişen pnömoni.

– Hastanede Gelişen Pnömoni

Kişi herhangi bir nedenle hastaneye yatışından  en az 48 saat sonra gelişen pnömoni.

– Bağışıklığı Baskılanmış Hastalarda Gelişen Pnömoni.

 

Temel olarak yüksek ateş,solunum semptomları; Öksürük,balgam çıkarma,göğüs ağrısı,yan ağrısı olan bir hastada uygun fizik muayene bulguları ve akciğer grafisinde yeni ortaya çıkmış infiltrasyonların saptanması ile tanı konur.

65 yaş üzeri ve kalp yetmezliği,diyabeti olan hastalarda halsizlik ,iştahsızlık ,karın ağrıları,bilinç bulanıklığı eşlik edebilir.

Ateş yüksekliği,tanı aşamasında ve hastanın antibiyotik tedavisine verdiği yanıtın değerlendirilmesinde önemli bir göstergedir.

Yüksek ateş ve solunum semptomları ile gelen ve akciğer  oskültasyonunda pnömoni bulguları saptanan bir hastada tanı için akciğer radyogramı alınır.

Rutin laboratuvar incelemelerde böbrek ,karaciğer fonksiyon testlerinde, serum elektrolit düzeyleri hastanın gidişatını belirleme,hastaneye yatış kararının verilmesinde ,antibiyotik seçimi ve doz belirlenmesinde önemlidir.Solunum yolu  enfeksiyonlarında en sık etken Pnömokok bakterisi,penilisin ve türevleri büyük oranda duyarlıdır.

Ayaktan izlenebilecek hafif pnömonili hastalarda balgam bakteriyolojik incelemesi yapılmayabilir.Hastaneye yatması  gereken orta-ağır pnömonili hastalarda  balgam  bakteriyolojik incelemesi gerekir.

Pnömonilerde tedavi süresi belirlemede temel ölçütü klinik bulgulardır.Genel olarak antibiyotikler ateş düştükten 5-7 gün sonra kesilebilir.

Antibiyotik tedavisine rağmen 72 saat sonunda hiç düzelme olmamış tedaviye yanıtsızlıktır.

Antibiyotik direnci,uygun dozda uygulanmaması,apse gibi komplikasyon gelişimi,hastada bağışıklığı baskılayan bir süreç  varlığı,altta yatan kanser gibi bir durum bulunması veya yanlış tanı buna sebep olabilir.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam